האם יש לכם הורה שהיה בעל אזרחות סלובקית בזמן שנולדתם? אם כן, יש לכם סיכוי טוב לקבל אזרחות סלובקית אם רק תגישו את הבקשה המתאימה ואם רק תהיו מוכנים להמתין מספר שנים עד שבקשתכם תאושר. מערכת החוקים הסלובקית בכל הקשור לנושאים אזרחיים ובראשם מתן אזרחות סלובקית לאזרחים זרים, היא מערכת מורכבת מאוד שרק הולכת והופכת למורכבת יותר עם השנים ובשל כך מתארכות בקשות לקבלת אזרחות סלובקית לעיתים במשך שנים ארוכות.

האם אתם זכאים בכלל לקבלת אזרחות סלובקית?

חוקי האזרחות הסלובקיים הם מאוד מורכבים אבל גם מאוד ברורים מבחינת הנוקשות שלהם. על פי החוק הסלובקי, זכאי אדם לקבל אזרחות סלובקית אם נולד לאזרח סלובקי בזמן שזה היה אזרח סלובקי. זאת אומרת שלא מספיק להיוולד לאדם שהיה אזרח סלובקי מתישהו בעבר, אלא שאזרחות זאת צריכה להיות בתוקף בזמן הלידה. זה אומר למעשה שני דברים: אם יש לכם כבר ילדים ואתם אכן זכאים לקבל אזרחות סלובקית, זה אומר שהילדים שלכם לא יוכלו לקבל את האזרחות הזאת כמוכם, שכן הם נולדו לפני שהייתם אזרחים ולא בזמן שהייתם אזרחים. דברים אלה נכונים גם לגבי הסיטואציה בינכם ובין הוריכם. זה גם אומר שאם הבקשה שלכם לקבלת אזרחות סלובקית נשענת על קשר דם שיש לכם עם סבכם ובטח ובטח עם דורות רחוקים יותר, המשמעות היא שלא תוכלו לקבל את האזרחות המיוחלת, שכן לא מדובר בקשר דם ישיר בין הורה וילד.

למה בכלל לבקש אזרחות סלובקית

אנשים מבקשים אזרחות זרה ממניעים שונים ועל רקע שונה. ישנם העושים זאת משיקולים תועלתניים בלבד, ובמקרה של אזרחות סלובקית ישנן לא מעט תועלות לקבלת האזרחות. לאחר שתקבלו את האזרחות המיוחלת, תוכלו להנפיק לעצמכם דרכון סלובקי כפי שיש לכל אזרח סלובקי אחר. מאחר וסלובקיה היא חלק מהאיחוד האירופי, תוכלו ליהנות למעשה מחופש תנועה מלא בכל רחבי האיחוד האירופי ואף תוכלו לעבוד וללמוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. יחד עם זאת, אנשים רבים אחרים בוחרים להוציא אזרחות זרה ובמקרה הזה, אזרחות סלובקית, מסיבות לגמרי אישיות וערכיות. רבים איבדו את זכאותם לאזרחות בגלל פגיעות שונות ביהודים במהלך המאה העשרים, שהשיא שלהן היא כמובן השואה. עבור אותם אנשים, קבלת אזרחות סלובקית מחדש היא מעין ניצחון על כל אלה שקמו להשמידם, אם כי גם במקרים אלה קשה להתעלם מהמחשבה התועלתנית שהיא כמובן לגיטימית לגמרי.

בכל מקרה, את התהליך של הוצאת אזרחות סלובקית, דווקא בגלל שמדובר בתהליך כל כך מורכב ומוקפד, כדאי לבצע בליווי של גורם מקצועי בדמותו של עורך דין נוטריון המתמחה בתחום של הגשת בקשות להוצאת אזרחות זרה או באמצעות חברות מקצועיות המתמחות בתחום זה ואולי אפילו מתמחות באזרחות של מדינות מזרח אירופה ובהן גם אזרחות סלובקית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *