סלובקיה היא מדינה עצמאית שהייתה בעבר חלק מהמדינה הצ'כוסלובקית והתפצלה לצ'כיה ולסלובקיה. בין שלאור הסיבה הזאת ובין שלאור סיבות אחרות, התהליך של בקשת דרכון סלובקי נחשב לתהליך מורכב שיכול להימשך שנים ארוכות, שכן הזכאות לקבלת אזרחות סלובקית נקבעת על פי מערך של חוקים אזרחיים סלובקיים ואין חוק אחד עליון שמסדיר את הדברים בצורה מסודרת וחד משמעית. ככלל, הזכאות לאזרחות סלובקית היא זכאות הנובעת מקשר דם ישיר, זאת אומרת אדם שנולד לאזרח סלובקי הוא אזרח סלובקי.

חוקי אזרחות נוקשים בסלובקיה

הסלובקים, מהסיבות שלהם, מקשים מאוד על בעלי אזרחות זרה לקבלת אזרחות סלובקית ובאמצעות גם להוציא דרכון סלובקי, אם אינם עומדים בקריטריונים מאוד נוקשים לקבלת אזרחות זאת. על פי מערך החוקים האזרחיים הסלובקים העוסקים בנושא האזרחות הסלובקית, אדם זכאי לאזרחות סלובקית אם נולד לאזרח סלובקי בזמן שהיה אזרח סלובקי. המשמעות היא שאם מסיבות שונות נגדעה השושלת הסלובקית, הרי שקיים קושי ממשי לבוא ולבקש אזרחות סלובקית מספר דורות לאחר שהזכאות כבר נגדעה. זוהי כמובן בשורה רעה ליהודים המגיעים משושלות צ'כוסלובקיות שנגדעו במאה העשרים בגין מלחמת העולם השנייה והמאורעות שסבבו אותה, שכן החוק הסלובקי לא מאפשר "להחיות" זכאות ישנה. זאת אומרת שאם נולדתם להורים שהיו אזרחים סלובקים בזמן לידתכם, הרי שאתם זכאים לקבלת דרכון סלובקי אבל אם אתם כבר דור שני ונולדתם לצאצא סלובקי שלא הייתה לו אזרחות בזמן לידתכם, לא תוכלו לבקש אזרחות סלובקית, לפחות על פי החוק הנוכחי בסלובקיה.

הוכחת זכאות לקבלת דרכון סלובקי

אחרי שאמרנו את כל זה, ישנם לא מעט מקרים של אזרחים ישראליים שאכן נולדו להורה שהיה אזרח סלובקי בזמן לידתם, אך לאחר שעלו לישראל ולאחר מותו של ההורה, נגדעה למעשה שרשרת הורשת האזרחות מהורה לילד. אם זהו המקרה שלכם, יהיה עליכם להוכיח את אזרחותו של ההורה שלכם שבשמה אתם מבקשים אזרחות לעצמכם. לשם כך יהיה עליכם למצוא ולאתר מסמכים רלוונטיים כמו תעודות לידה, תעודות פטירה וכל מסמך אחר שיכול להעיד על אזרחותו של ההורה שלכם ועל כך שאתם אכן צאצאים שלו. לצורך הגשת הבקשה לקבלת דרכון סלובקי, יהיה עליכם לגבש תשתית ראייתית ברמה המשפטית על מנת להוכיח את זכאותכם, וכפי שאמרנו קודם לכן, התהליך בדיון בבקשה שלכם יכול להימשך שנים, בין שלאור המורכבות החוקית בסלובקיה ובין שלאור הנטייה הראשונית של המדינה לנהוג בזהירות רבה בהענקת אזרחות לבעלי אזרחות זרה.

במסגרת הבקשה עליכם לבקש למעשה לא זכאות לקבלת דרכון סלובקי, אלא זכאות לאזרחות סלובקית. לאחר שזו תוענק לכם, אם תוענק לכם, יוקצה לכם מספר זהות שבאמצעותו תוכלו להנפיק תעודת זהות סלובקית, דרכון סלובקי וכל מסמך אזרחי סלובקי אחר כמו כל אזרח סלובקי אחר. אל תוך התהליך הזה, דרך אגב, מומלץ להיכנס בליווי גורם מקצועי בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *