אזרחות פורטוגלית

חושבים על האפשרות להחזיק באזרחות זרה נוספת ושמעתם על האופציה של קבלת אזרחות פורטוגלית? מדוע דווקא פורטוגל? איך הפכה האזרחות הפורטוגלית לשכיחה ביותר בקרב ישראלים המבקשים אזרחות זרה? האם אתם בכלל זכאים לאזרחות פורטוגלית? מהו התהליך שעליכם לעבור על מנת לקבל אזרחות כזאת? האם זה עולה כסף? האם אתם צריכים לבצע את התהליך בעצמכם? האם אתם יכולים לבצע אותו בעצמכם ואיך נכון יותר לעשות את זה? את כל התשובות על כל השאלות סביב הנושא של קבלת אזרחות פורטוגלית תוכלו למצוא במדריך הבא שהכנו עבורכם בנושא.

למה בכלל אזרחות זרה?

ובכן, אזרחות זרה לכשעצמה היא לא תמיד בעלת ערך כל כך רב, אבל יש שני מקרים בהם אזרחות כזאת יכולה בהחלט להשפיע על חייכם: אזרחות אמריקאית ואזרחות של האיחוד האירופי. כאשר אתם מקבלים אזרחות פורטוגלית אתם למעשה הופכים להיות אזרחים של האיחוד האירופי וזה אומר שאתם זכאים לכל ההטבות להם זכאים אזרחים של האיחוד האירופי, לרבות כניסה ומעבר חופשי בין המדינות. זה לא אומר שאתם זכאים לכל הטבה כלכלית או אזרחית להם זכאים אזרחים תושבי מדינות האיחוד, שכן הטבות אלה נקבעות בדרך כלל על פי קריטריונים נוספים של תושבות קבע, אבל ישנן לא מעט הטבות שתוכלו ליהנות מהן כאזרחים ישראלים בעלי אזרחות זרה. בהיבט זה, אזרחות פורטוגלית היא רק שער הכניסה שלכם אל האיחוד האירופי ואין לראות אותה כאזרחות במדינה פורטוגל בלבד.

איך הפכה אזרחות פורטוגלית לשכיחה ביותר עבור מבקשי אזרחות זרה בישראל?

אחת השאלות שרבים שואלים היא מדוע דווקא פורטוגל? איך הפכה פורטוגל ליעד המרכזי אליו פונים ישראלים רבים לצורך קבלת אזרחות זרה? ובכן, כפי שידוע, לא כל אחד יכול לבקש אזרחות בכל מדינה. לבקשת האזרחות צריכות להיות סיבות תומכות שעולות בקנה אחד עם הוראות החוק של כל מדינה. סיבות אלה יכולות להיות סיבות עכשוויות כמו נישואים לאזרח זר או מגורים במדינה זרה למשך שנים ארוכות וכן הלאה. יחד עם זאת, סיבות אלה יכולות להיות גם סיבות היסטוריות והסיבה ההיסטורית שמביאה את האזרחים הישראליים לפורטוגל היא גירוש יהודי ספרד.

גירוש יהודי ספרד הוא אירוע שהתרחש ב-1492, לפני יותר מ-500 שנה בספרד ובמסגרתו גורשו כל יהודי ספרד מן הממלכה ואולצו להתנצר. המשמעות היא שאזרחים יהודים שחיו בספרד ובפורטוגל באותה תקופה גורשו ממדינתם, נשללה מהם אזרחותם ובכל למעשה נשללה האזרחות הספרדית והפורטוגלית של כל השושלת שלהם. אם בוחנים את השושלת של רבים מהישראלים שמקורם באזור ספרד וצפון אפריקה, אפשר לגלות שושלות שניתן לעקוב אחריהן עד אותה תקופה של גירוש ספרד, והמשמעות היא שאותם ישראלים שחיים היום בישראל הם אזרחים שלמעשה אזרחותם הספרדית ו/או הפורטוגלית נשללה מהם בגלל אותו גירוש. משכך, יכולים כעת אותם ישראלים לבוא ולדרוש את אזרחותם מחדש על הרקע הזה, וזוהי למעשה הסיבה שבגינה הפכה אזרחות פורטוגלית לכל כך נפוצה בישראל, שכן זוהי אזרחות שאכן מגיעה לאזרחים ישראלים רבים ואשר נשללה מהם שלא כחוק, גם אם זה קרה לפני שנים ארוכות מאוד.

מי זכאי לקבלת אזרחות פורטוגלית ואיך תדעו אם אתם בעצמכם זכאים?

השלב הראשון בכל תהליך של הגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית הוא שלב בדיקת הזכאות. בשלב זה יש לבחון האם האדם המבקש אכן זכאי לאזרחות אותה הוא מבקש ועל איזה רקע הוא מבקש אותה. כאמור, אזרחות פורטוגלית ניתנת לישראלים רבים אם נמצא כי מדובר בצאצאים של מגורשי ספרד. כיום, קיים ידע רב לגבי שושלות הצאצאים של מגורשי ספרד ולכן הבדיקה הראשונית מבוצעת באמצעות בחינת שם המשפחה, שמות ההורים והורי ההורים, ארץ מוצא ופרטים נוספים שנבחנים גם ברמת עיר המגורים בארץ המוצא של ההורים. נתונים אלה לא יכולים להבטיח את הזכאות, אך הם יכולים לשלול את האפשרות לחלוטין או לאשר את המשך הבדיקה יותר לעומק.

עבור מבקשי אזרחות פורטוגלית

שנמצאו כמתאימים מבחינת הקריטריונים הבסיסיים לזכאות, מבוצע השלב הבא של בדיקת הזכאות וזאת באמצעות משלוח בקשה רשמית לקהילה היהודית בפורטוגל. על פי הרישומים הנמצאים בידי הקהילה היהודית בפורטוגל, מבוצעת בדיקה לגבי ההשתייכות של מבקש הבקשה לשושלת של מגורשי ספרד ובהתאם לכך מאשר או דוחה הקהילה היהודית בפורטוגל את הבקשה. בכדי להגיש את הבקשה לקהילה היהודית בפורטוגל, יש להכין חוות דעת גנאולוגית (מחקר יוחסין) בצירוף מסמכים וטפסים רשמיים שדורשת הקהילה לצורך ביצוע הבדיקה. את הטפסים והמסמכים יש למלא בשפה האנגלית והם צריכים לקבל חותמת רשמית של אנשי מקצוע ועורכי דין רלוונטיים. שלב זה יכול לקחת בין חודש לחודשיים מיום קבלת הבקשה בקהילה היהודית בפורטוגל ועד לקבלת התשובה.

הגשת הבקשה לממשלת פורטוגל

אישור הבקשה על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל היא למעשה החותמת הרשמית שמבקש הבקשה הוא אכן צאצא של מגורשי ספרד ובהתאם לכך החוק שמחייב מתן אזרחות פורטוגלית חל עליו. כעת יש להגיש את הבקשה בצינורות הרשמיים של ממשלת פורטוגל ופה מדובר בהליך בירוקרטי לכל דבר ועניין, וככזה גם דורש לא מעט טפסים, מסמכים ופעולות רשמיות שיש לבצע. בהתאם לכך, גם מדובר בשלב הארוך ביותר בתהליך ואשר יכול להימשך עד כדי שנה וחצי. יחד עם זאת, אם נמצאתם זכאים על ידי הקהילה היהודית, לא סביר כלל וכלל שבקשתכם תישלל על ידי ממשלת פורטוגל, אלא אם יתברר שישנם פרמטרים אחרים שמונעים את קבלת האזרחות, כמו למשל תיק פלילי ואלמנטים אחרים ששוללים קבלת אזרחות מכל אדם.

לצורך הגשת הבקשה

לקבלת אזרחות פורטוגלית ממשלת פורטוגל יש לאסוף שורה ארוכה של מסמכים, טפסים, אישורים ותעודות, לרכז את כולם יחד, לבצע תרגומים נדרשים לשפה האנגלית ו/או פורטוגזית ולהגיש את הכל בצורה רשמית ומסודרת דרך הצינורות המקובלים. בתום שלב זה, אתם למעשה מקבלים את ההודעה הסופית ולפיה אתם למעשה זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית וכעת גם יש לכם אזרחות כזאת. בהמשך לכך תוכלו לקבל גם תעודת זהות פורטוגלית וגם דרכון פורטוגלי. הנפקת תעודת זהות תעלה בסביבות 20 אירו בעוד הנפקת דרכון תעלה בסביבות 80 אירו, אגרות לממשלת פורטוגל.

איך מבצעים את התהליך של קבלת אזרחות פורטוגלית?

כפי שאפשר להבין מכל התהליך אותו תיארנו בשורות לעיל, הגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית דורשת ידע סביב הנושא, היכרות עם המערכות המעורבות בו, היכרות עם התהליך עצמו ויכולות להגשת כל המסמכים הנדרשים ובכפוף לקריטריונים של הקהילה היהודית בפורטוגל ושל ממשלת פורטוגל. המשמעות היא שאת התהליך הזה אתם לא יכולים לעבור לבד. אתם יכולים לנהל אותו בעצמכם אבל תזדקקו לאנשי מקצוע שונים כמו עורך דין ואיש תרגום שיהיו מעורבים בתהליך וכן תצטרכו להשקיע זמן ומאמץ רבים בלימוד האופן בו עליכם להתנהל מול הגורמים הרשמיים השונים המעורבים בתהליך.

אי לכך ובהתאם לזאת, את התהליך של הגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית אתם רוצים לעבור בליווי של גורם מקצועי המתמחה בכך. בישראל פועלות כמה וכמה חברות המתמחות בהגשת בקשות לאזרחות זרה ממדינות שונות, בקשות לגרין קארד אמריקאי, בקשות לויזות תיירים ועבודה וכן הלאה. ישנן גם מספר חברות אשר בנו התמחות מיוחדת סביב התחום הספציפי של אזרחות פורטוגלית פשוט מכיוון שמדובר באזרחות השכיחה ביותר בקרב אזרחים ישראלים.

שירותי חברות לקבלת אזרחות

חברות אלה מנהלות עבורכם למעשה את התהליך כולו. הן מנחות אתכם לגבי כל המסמכים והתעודות שעליכם להמציא לצורך הגשת הבקשה. הן מבצעות את כל הבדיקות הנדרשות, מבצעות את התרגומים הנדרשים, שולחות אתכם לאנשי המקצוע הנדרשים (למשל גנאולוג לצורך עריכת מחקר יוחסין) ומבצעות את כל התהליכים הבירוקרטיים מול הגורמים הרשמיים לרבות הקהילה היהודית בפורטוגל וממשלת פורטוגל. המדובר בחברות שחיות את התחום הזה יום יום, חברות אשר יצרו קשרים אישיים עם גורמי מפתח במערכות הפורטוגליות השונות ופרט ליכולת שלהם לנהל את התהליך בצורה יעילה ומהירה מאוד, יש להם גם את היכולת להשפיע לטובה על סיכויי האישור של הבקשה שלכם. אין בכך לומר שלחברות אלה יש את האפשרות להוציא אזרחות פורטוגלית למי שאזרחות זו לא מגיעה לו, אבל יש להן בהחלט את הכוח להשפיע היכן שהדברים אינם ברורים לחלוטין והיכן שעוד יש שטח הפקר שניתן ליהנות ממנו.

כמה עולה להוציא אזרחות פורטוגלית?

כאמור, אם תבחרו לעשות את הדבר הנכון ולהוציא את האזרחות הפורטוגלית שלכם דרך חברה המתמחה בכך, התהליך יכול לעלות לכם מספר אלפי שקלים, המכסים בתוכם את כל העלויות הנדרשות של אנשי מקצוע, ניהול התהליך והשירות שאתם מקבלים. אם תבחנו לעומק את הפעולות המבוצעות במסגרת התהליך, את העלויות של אנשי מקצוע מומחים כמו עורכי דין וגנאולוגים, תגלו שמדובר במחירים מצוינים לעומת העלות שתצטרכו לשאת בה בעצמכם לו הייתם מנהלים את התהליך בעצמכם. עלויות אלה אינן ניתנות לחיסכון שכן מדובר פה בתהליך רשמי ומסודר שצריך להתבצע על פי ההוראות של ממשלת פורטוגל, לרבות תרגום מסמכים, הגשת מסמכים שונים שאותם דורשת ממשלת פורטוגל וכן הלאה. השאלה היא רק כמה עולה להכין את כל החומרים ולנהל את התהליך, ובהיבט זה אין שום ספק שלחברות המספקות את השירות של הגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, יש יתרון משמעות לגודל והן יכולות לבצע את התהליכים הללו בעלויות נמוכות הרבה יותר מהעלות שעומדת בפני מבקש פרטי.

כפי שתיארנו קודם לכן, התהליך של הגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית מסתיים למעשה כאשר ממשלת פורטוגל מאשרת את אזרחותכם. מרגע זה אתם למעשה אזרחי המדינה, בין שפניתם להנפקת תעודת זהות פורטוגלית או דרכון פורטוגלי ובין שלא. בשלב הזה למעשה מסיימת גם החברה המבצעת את השירות שלה ואת תפקידה בתהליך. אם אתם רוצים, וכך כמובן אתם רוצים, להנפיק דרכון פורטוגלי ו/או תעודת זהות פורטוגלית, תוכלו לעשות זאת בעצמכם וכיום ניתן לעשות זאת באמצעות טפסים מקוונים באתר אינטרנט ייעודי של ממשלת פורטוגל. החברה המבצעת תמסור לכם את כל הפרטים שלכם כאזרחי פורטוגל לרבות מספר הזהות שניתן לכם, ועם הנתונים הללו תוכלו להגיש את הבקשה בעצמכם. האגרות הנלוות, קרי 20 אירו להנפקת תעודת זהות ו-80 אירו להנפקת דרכון, הן אגרות שיהיה עליכם לשאת בהן בעצמכם, שכן בשלב הזה החברה המבצעת כבר סיימה את תפקידה בתהליך.

אז יש לכם אזרחות פורטוגלית – מה עכשיו?

מרגע שקיבלתם אזרחות פורטוגלית, נפתח בפניכם השער לים של אפשרויות במסגרת כל מדינות האיחוד האירופי. כל אזרח המשתייך לאחת ממדינות האיחוד האירופי יכול לנוע באופן חופשי בין המדינות, להיכנס לכל מדינה ללא צורך באשרת ויזה או אשרת שהייה ואף יכול לעבוד ולהשתקע בכל אחת ממדינות האיחוד. בנוסף לכך, ייתכן שתוכלו ליהנות מהטבות כלכליות שונות, הטבות מס שונות והטבות אחרות שקשורות בעצם היותכם אזרחים של אחת ממדינות האיחוד האירופי. מרבית הפונים לקבלת אזרחות פורטוגלית עושים זאת בכדי לאחוז בידיהם אלטרנטיבה שמעמידה לרשותם את האפשרות לנוע ולהשתקע בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. מדוע אתם הוצאתם את האזרחות הזאת זה כבר עניין לגמרי שלכם, אבל בכל מקרה, מומלץ מאוד לבחון את כל הזכויות להן אתם זכאים כאזרחים של האיחוד האירופי ויש לא מעט כאלה. זכויות אלה מפורטות בדרך כלל באתרים ייעודיים ואין צורך להיכנס לאתרים הרשמיים של האיחוד האירופי. כמו כן, מרבית החברות המספקות את השירות של הגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, תמסורנה לידיכם מדריך מפורט ובו תוכלו להתרשם מכל הזכויות שאתם מקבלים מרגע שאתם הופכים לאזרחים פורטוגליים ולמעשה לאזרחים של האיחוד האירופי.

איך תבחרו את החברה שדרכה תוציאו אזרחות פורטוגלית?

ובכן, בסך הכל מדובר בתהליך מאוד מובנה שבתוכו החברה המבצעת רק מנהלת אותו. הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לכם הוא שהחברה המבצעת פשוט לא יודעת לבצע את העבודה ובסופו של תהליך ארוך פשוט לא תאושר לכם האזרחות. הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לכם הוא שהחברה המבצעת תאפשר לכם קבלת אזרחות פורטוגלית גם אם קיים ספק בזכאותכם ושתוכל להשלים את המלאכה בתוך זמן קצר במיוחד. המשמעות היא שבבחירת חברה שתבצע עבורכם את הגשת הבקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, אתם רוצים לוודא שמדובר בחברה שמתמחה בעבודה מול הקהילה היהודית בפורטוגל ומול ממשלת פורטוגל באופן ספציפי ושזוכה למוניטין רב בתחום של קבלת אזרחות פורטוגלית. אלו יבטיחו לכם את התנאים הטובים ביותר שאתם יכולים לייחל להם בהגשת הבקשה.

בכל מקרה, הימנעו מחברות שההתמחות שלהן היא בעיקר במדינות אחרות כמו למשל אזרחות אמריקנית, ואשר כחלק מהאינטרס העסקי שלהן, מבקשות להרחיב את פעילותן גם לסוגים אחרים של אזרחויות. חברות אלה יכולות כמובן להציע לכם את אותו ערך בהגשת הבקשה, אבל אתם רוצים לוודא שהן לא מתגלחות עליכם ושאתם לא מהמקרים הראשונים שלהן. היכרות של החברה עם התהליך, עם הפרוצדורות, עם הגופים והגורמים המעורבים, כל אלה יכולים להשפיע מאוד על החוויה שלכם לאורך התהליך, על הסיכויים שלכם לקבלת אזרחות פורטוגלית ולא פחות מכך גם על העלות הכוללת של המסע. ככל שהחברה מנוסה יותר, ככל שהיא יודעת לבצע את התהליכים בצורה חלקה וזורמת יותר, כך הסיכוי גבוה יותר שהתהליך יושלם בזמן קצר יותר, בעלות נמוכה יותר ועם סיכויים גבוהים יותר של הצלחה לקבלת אזרחות פורטוגלית.

האם אזרחות פורטוגלית פותחת פתח לאזרחויות נוספות באיחוד האירופי?

ובכן, התשובה היא בהחלט לא. אזרחות מדינה הוא עניין קדוש בכל מדינה ולא פחות מכך גם בדמוקרטיות המערביות הגדולות. האיחוד האירופי הוא אמנם גוף שמרכז את כל מדינות אירופה החברות בו, אבל הוא אינו כולל בתוכו את כל האלמנטים האזרחיים של התנהלות אזרח בתוך מדינתו. מרבית הסמכויות האזרחיות עדיין נתונות למדינות עצמן, כשהחברות באיחוד האירופי מטילה מספר חובות וזכויות נוספות מעבר לכך. כך למשל, מאז הקמת האיחוד האירופי זנחו כל המדינות החברות בו את המטבעות שלהן ועברו לשימוש בלעדי במטבע האירו. יחד עם זאת, אזרח פורטוגלי יכול להצביע ולבחור אך ורק במדינתו והוא כפוף אך ורק לחוקי המס במדינתו שלו. עצם האזרחות באחת ממדינות האיחוד, לא מאפשרת הקלות כלשהן וגם לא מהווה סיבה כלשהי לקבלת אזרחות במדינות אחרות בתוך האיחוד.

צרו עימנו קשר

דרכון יווני

יוון היא אמנם לא היעד הפופולארי ביותר על הישראלים לבקשת אזרחות זרה, אבל המניעים לבקשת אזרחות זרה כזאת יכולים להיות

דרכון לטבי

מעוניינים בקבלת דרכון לטבי? יש לכם שורשים לטביים שיכולים להוות עילה מצוינת לקבלת אזרחות ואתם רוצים לממש את העילה הזאת

זכאות לדרכון בריטי

בריטניה היא ללא ספק אחד מהיעדים התיירותיים הנחשקים והפופולאריים ביותר בעולם, מרכז פוליטי, פיננסי ותרבותי של העולם המערבי. בתנאים אלה,

דרכון אוסטרי

אוסטריה הייתה אחת המדינות הראשונות שסבלה מהכיבוש הנאצי ובמובנים רבים גם הפכה לחלק ממנו. ההשפעה על יהודי אוסטריה באותה תקופה

דרכון ליטאי

ליטא היא כיום מדינה עצמאית לחלוטין שגם חברה באיחוד האירופי ונהנית מכל היתרונות מהם נהנות המדינות האחרות החברות באיחוד. מצב